Linka 38: Fügnerova – U Krematoria

Nejkratší linka v Liberci

  • Fügnerova
  • U Krematoria

Historie

Historie této linky není nijak dlouhá, ani příliš zajímavá. Byla zavedena v roce 2015 ??? na popud magistrátu města Liberce, který chtěl vyhovět žádostem občanů o lepší spojení s krematoriem. Liberecké krematorium je sice poměrně blízko centra města, pro jeho dosažení je však nutno překonat poměrně prudký kopec, což ztěžuje návštěvu starším a hůře pohyblivým občanům.

Funkce

Jak bylo naznačeno v historii linky, jejím jediným účelem je přiblížit hůře pohyblivé a starší občany libereckému krematoriu. Za tímto účelem mohou využít 3 spoje denně.

Pohled řidiče

Z pohledu řidiče jde o „sváteční linku“. V pracovní dny jsou některé spoje zajišťovány v současné době jediným nízkokapacitním vozidlem v majetku DPMLJ, který však řídí omezený počet řidičů. Ostatní spoje jsou obsluhovány běžnými autobusy z různých služeb. Linka jede ve směru ke krematoriu ulicí Na Perštýně s velmi vysokým sklonem a dlažebními kostkami, vyšší rychlost si proto řidič neužije. Zpátky se potom jezdí ulicemi ???, rovněž s dlažebními kostkami a velice úzkým profilem, kde se obtížně vyhýbá s případnými protijedoucími vozidly.

Místopis

V době psaní článku projíždí linka ulicí na Perštýně bezprostředně vedle známého libereckého kráteru v blízkosti terminálu Fügnerova. Jeho osud je stále nejistý a již spoustu let zde můžeme koukat na nechtěný rybníček uvnitř hluboké jámy. Po překonání kopce vyjede autobus na bývalé liberecké popraviště na kopci Perštýně. Jen o pár set metrů dál vpravo v ulici U Krematoria dojedeme k významné budově libereckého krematoria.