Proboha, nerušte tramvaj do Jablonce!

Statutární město Jablonec nad Nisou dost možná nepodpoří prodloužení tramvajové trati z Tyršových sadů do centra. Tím nejenže zhatí nákladné přípravy na tento projekt, ale současně dominovým efektem pohřbí celý tramvajový provoz v úseku mezi Vratislavicemi a Jabloncem. Dotace na její akutní opravu je totiž podmíněná právě prodloužením trati na území Jablonce nad Nisou. Když Jablonec prodloužení odmítne, bez opravy trať pro havarijní stav nepřežije více než dva roky a na její polovině vyjedou autobusy (pod jakým asi dopravcem?). Zavázal jsem se nekomentovat zde politiku, ale toto už je natolik donebevolající, že udělám krátkou výjimku. Týká se to nás všech v Liberci a Jablonci.

Jablonec prostě nechce jít s davem

Celá Evropa jde cestou snižování emisí z dopravy spalující fosilní paliva za účelem ochrany životního prostředí a omezení globálního oteplování (jako by se o tom zrovna všude nemluvilo). Namátkou lze zmínit česká města, kde podporují další výstavbu nových tratí a rozvoj elektrické dopravy – tramvajové či trolejbusové. V oblasti trolejbusů jde např. o Pardubice, Hradec Králové, Zlín, ale i Prahu. Tramvajová doprava zažívá renesanci v Olomouci, Plzni, Brně, kde plánují prodloužení trati, a v dalších městech. Pouze v podhorském Statutárním městě Jablonec nad Nisou mají jiné myšlení, ovlivněné patrně neschopností se vypořádat s problémy několika málo jedinců. A tak raději ohrozí denní dojíždění tisíců lidí a tramvaj nahradí autobusy. Proč rovnou nenahradit třeba i vlaky? Sice chápu, že dav se většinou mýlí, ale v tomto případě se jedná o diletantské zpátečnictví. I kdyby k zamítavému stanovisku nedošlo, není neuvěřitelné, že tento nápad se vůbec zrodil v nejedné jablonecké hlavě? Ještě bych to pochopil u občanů dotčených ulic, kteří logicky nemají pro veřejný zájem pochopení. Ale u politiků?

Z cizího krev neteče

Připravený projekt na prodloužení linky 11 stál Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou už nemalé peníze v řádech milionů korun. Ty v případě záporného rozhodnutí vedení Jablonce přijdou na zmar. Jablonečtí politici, kteří zmařili investované peníze společného dopravního podniku za stávající projektovou přípravu, budou asi při dalších volbách apelovat na občany, že „je nutné šetřit“. Jen připomenu, že nahrazení tramvají autobusem by skutečně vyšlo finančně levněji, ale znamenalo by to značné snížení komfortu cestování a zvýšení lokálních emisí z dopravy, stejně tak i zvýšení personálních požadavků (dva vozy tramvaje uveze jeden řidič, to se o autobusech říct nedá) a další skryté náklady. To všechno jsou položky, které jistě radní v kalkulacích (úmyslně?) nezahrnuli. Je to jako přestat topit elektřinou nebo plynem a přejít na dřevo v kamnech s tím, že po kůrovcové kalamitě je přece dřevo levnější.

Dopodrobna bylo vše již řečeno v jiných, i celostátních médiích. Já zde jen chci apelovat na všechny občany, aby dali najevo svůj postoj alespoň tím, že budou na toto téma diskutovat, sdílet jej a aby si tuto maškarádu pamatovali v příštích volbách. Finální rozhodnutí v Jablonci padne 17. října. Držme palce zdravému rozumu namísto osobních zájmů.

1 reply
 1. Chrakai
  Chrakai says:

  Nepříjde mi, že by byli Jablonečtí proti prodloužení tramvaje. Jediné co, tak bohužel jsou slyšet nejvíce ti, co křičí, jak se jich to dotkne. Jenže ono se jich to taky zase tak nedotkne. Tramvaj vždycky přidává městu život. Bohužel si to někteří jedinci neuvědomují.

  Po Jablonci se kdysi tramvaje proháněly jedna radost. Nevím proč by neměly ani teď. Nesmyslné mi přijde i snaha to tady nějak clé rozbořit onou Jabloneckou dopravní, když je tu DPMLJ, které to dokáže obsloužit obojí. A mohl by tu být i ten bezvadný korporární zeleno-žluto-bílý nátěr, který prostě vypadá bezvadně.

  Takhle to ale bohužel dopadá, když si chce někdo naplnit kapsu :c

  Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *