Ostrava – zelenější město, než jste si mysleli
Většina lidí, kteří nikdy nebyli v Ostravě, ji považují za šedivé smutné průmyslové město. Pokud jim dáte nabídku na výlet do Ostravy, často řeknou něco ve smyslu „Co tam, vždyť je to tam jenom samá fabrika, špinavej vzduch a nic tam není.“ Přiznám se, že i já jsem měl, bůhvíproč, o Ostravě takovéto povědomí. Možná o to lépe, protože díky tomu jsem tam zažil skutečně velice příjemné překvapení.
Vzdušné a klidné centrum
Bydlel jsem poblíž hlavního nádraží hned u jedné z hlavních ulic s tramvajovým provozem (Nádražní ulice), nedaleko historického centra. Z mapy se zdálo, že půjde o velice rušné prostředí, takové, které je žádoucí pro kratší dovolenou ve městě, ale pro dlouhodobější pobyt se nehodí. Opak byl pravdou. Doprava je z této oblasti odvedena tak šikovně, že v ulici byl naprostý klid. Spaní v centru Ostravy jsem měl klidnější než na periferii Prahy. O víkendu, když jsem se vydal touto ulicí do historického centra, jsem až začal mít trochu obavy, jestli jsem ve správném městě a jestli se něco nestalo. I historické centrum s okolními uličkami bylo totiž téměř liduprázdné, přestože byl poměrně teplý jarní víkend. Více se zaplnilo až večer, samozřejmě čím blíže ke Stodolní ulici, tím více, ale přesto to vřelo stále méně, než jsem očekával. Ty hlavní nájezdy rozpařených turistů se zřejmě odehrávají až v létě. Pro mě to však byl ideální stav, přes den jsem si mohl v klidu vychutnat centrum Ostravy, večer jsem mohl zažít ostravské bary tak, že ještě bylo možné najít volné místo.
Zelené město i okolí
Co jsem čekal asi úplně nejméně je množství zeleně ve městě i kolem něj. Město je poseté jak zkultivovanými městskými parky, tak divočeji rostoucími lesíky. Například staré haldy ve vnějším centru Ostravy vydají i na několikahodinový výlet podél řek a v hlubokých lesích. Co se týče okolí Ostravy, snad každým směrem narazíte na lesy a rybníky, které obklopují zbylé průmyslové celky. Dobře to vystihuje obrázek v článku.
Jedno z nejmodernějších MHD v republice
Dopravní experti to vědí, cestující už tolik ne. Ostrava má jeden z nejpokročilejších systémů MHD, a to nejen ve smyslu modernosti vozidel. V mnoha směrech je ostravská MHD dál než v Praze. Jakožto obyvatel Liberce a někdejší obyvatel Prahy se nabízí srovnání s MHD právě těchto dvou měst. Jde samozřejmě o pohled turisty, neznám ostravskou MHD do detailu.
Všechny hlavní zastávky v Ostravě jsou už dlouho osazeny digitálními ukazateli odjezdů dle skutečných poloh spojů. V Praze se řeší už léta, že hlavní dopravce nechce GPS polohy svých spojů poskytnout. V centru ani na nově postavených zastávkách proto takové digitální ukazatele nejsou, protože by stejně neměly co ukazovat. V Liberci sice digitální ukazatele na třech nejdůležitějších zastávkách jsou, ale z nějakého důvodu ukazují jen plánované odjezdy podle jízdního řádu, nikoli skutečné (GPS polohy podnik samozřejmě k dispozici má). Jde tak jen o kompilaci toho, co je napsáno na papírových jízdních řádech.
Samozřejmě jsem si taky vyzkoušel oslavovaný odbavovací systém. Při nástupu jsem přiložil svou bezkontaktní platební kartu ke strojku, při výstupu znovu, a automaticky se mi strhla odpovídající částka jízdného z účtu. Žádné hledání automatů a trafik, žádné zjišťování nejvýhodnějších tarifů, žádné speciální karty, žádné papírové jízdenky. Takhle si představuji odbavovací systém odpovídající aktuálním technologiím. V Praze se právě instaluje nový odbavovací systém, který je ale nový snad jen v tom, že umožní placení bezkontaktními platebními kartami. Jinak se stále používají pevné časové jízdenky a vždy vyleze papírek, který je nutno mít u sebe. V Liberci je situace podobná.
Šeď a špína přetavená na kulturu
Ostrava svou pověst šedého průmyslového města získala samozřejmě především díky hornické činnosti. Dolní oblast Vítkovice je už velice známá, ale nelze opomenout spoustu dalších dolů, za mě třeba Landek. V jeho okolí byl vytvořen nádherný Landek Park. Na spoustě míst republiky staré fabriky a průmyslové objekty chátrají a vznikají z nich brownfields, které nové využití nacházejí jen s velkými těžkostmi a když už, tak buď na nová obchodní centra nebo bytové domy. V Ostravě z chátrajícího těžkého průmyslu udělali kulturu a propojili ji s dříve nemyslitelnými oblastmi života – s hudbou, vařením, uměním, volnočasovými aktivitami. Atmosféra Vítkovic je fascinující, a to i když tam jste v běžný den, o festivalech a speciálních akcích nemluvě. Zajímavé jsou třeba i výlety na staré haldy.
Bylo by obrovskou chybou nikdy nenavštívit Ostravu alespoň na prodloužený víkend. Z mého pohledu jde snad o nejpříznivější město co do poměru cenové hladiny a kulturního vyžití. Potěší i centrum, které je přes den dostatečně klidné a v noci dostatečně živé. Za zábavou a kulturou vás doveze moderní a efektivní městská doprava. Oko potěší množství zeleně. Kdo by to byl do šedivé Ostravy řekl, že?
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!