Pohádkové equity křivky 1 – trocha teorie

Spekulace a investice na burze jsou nepochybně zajímavým byznysem. Ovšem trochu jinak, než si myslí většina retailových rádoby traderů a investorů. Ve skutečnosti je to skvělý byznys spíš pro okolní subjekty. Prodeje kurzů, mentoring, Youtubeři, protistrany klientovi brokera, prodeje obchodních systémů a signálů. V této sérii článků se budu věnovat právě tomu poslednímu byznysu: investování do obchodních systémů a fondů se zajímavou historickou výkonností. Je to samozřejmě lákavé. Vidíte zhodnocení v desítkách, ne-li stovkách procent za minulý rok a máte chuť si vzít hypotéku, prodat byt a vše investovat. To je samozřejmě přesně ta reakce, kterou se tvůrci snaží vyvolat. Takto to ale bohužel nefunguje a ani z principu fungovat nemůže. V systémech s krásnou historií je vždy zakopaný pes. Ukážu vám prakticky, jak takové systémy vznikají a na čem krachují. Pokud vás název článku zmátl a čekali jste zde zázračný obchodní systém, co bude generovat nekonečné zisky navěky, bohužel tomu tak není (neztrácejte již čas jeho hledáním, neexistuje). Přesto vám možná tato série článků nějakou korunu ušetří.

Nejdříve rozeberu teoretická východiska, která samozřejmě můžete přeskočit, pokud vás nebudou bavit. V dalších dílech už naprogramuji a otestuji typické obchodní systémy, které tvoří krásné křivky. Série bude z části výtažkem z mé diplomové práce na téma Alternativní automatické obchodní systémy. Pokud máte rádi akademickou řeč, můžete si přečíst diplomku, tato série bude psána lidštějším jazykem.

Když se trading střetává s filozofií

Život nás učí, že nic není zadarmo. Proto pokud uvidíte pohádkově hladkou a stoupající equity křivku, je nutné pojmout podezření. Nemusí to znamenat, že tato křivka je z photoshopu. Jde nejspíš o jeden ze systémů, kterým se budu věnovat. Podstatné je, že po určitý čas generují rostoucí equity, což v nás vyvolává pocit, že tomu tak bude donekonečna. Jde ovšem o rozšířený omyl, že to, co fungovalo v minulosti, bude fungovat i v budoucnu a navíc čím déle, tím spíš (mimochodem, poznáváte jedno z mylných východisek technické analýzy?). Filozoficky se toto usuzování nazývá problém indukce a výstižně jej ukázal filozof Bertrand Russell na příkladu s krocanem (já jej převedu do českých poměrů na vepříka). Pravdou je, že minulé výsledky jakýchkoli dějů na budoucí vývoj mohou ukazovat, ale také nemusí.

Problém indukce na příkladu s vepříkem

Představte si, že jste domestikovaným vepřem. Pravidelně dostáváte od svého majitele najíst a napít. Bylo to tak odjakživa, co si pamatujete. Nemáte žádný důvod se domnívat, že by majitel byl zlý a chtěl vás zabít. Naopak, vaše přesvědčení, že je to dobrý člověk, s každým dalším dnem, kdy vás nakrmí, roste. Graficky by to šlo vyjádřit třeba jako na obrázku vpravo.

Můžete usuzovat, že život bude skvělý i zítra, pozítří, za měsíc, za rok? Bohužel ne. Ve chvíli, kdy už jste si svým pohledem na svět jisti, přijde majitel se sousedy a připraví z vás parádní zabijačku. Svět se všemi iluzemi a předpoklady se během okamžiku zhroutí. Veškerá vepřova pozorování z minulosti byla zcela k ničemu, o budoucnosti neříkala zhola nic. Není důvod si toto myslet ani při pohledu na krásnou equity křivku nebo minulý vývoj prostředků investičního fondu. Nejde jen o trading a investice, jde o všechny aspekty života! Dalším známým příkladem problému indukce je černá labuť. Pokud nikdo nikdy neviděl jinou než bílou labuť, stejně nemůžeme prohlásit, že všechny labutě jsou bílé. Stačí totiž jedna jediná černá (nebo třeba zelená) a všechno je jinak.

Pohleďte na jednu takovou křivku na titulním obrázku. Zobrazuje vývoj zůstatku obchodního systému puštěného na měnovém páru EUR/USD za rok 2016 (to ještě frčel forex, ale pro krypto vše řečené platí taky) na velmi kvalitních historických datech. Kapitál zdvojnásoben, propady minimální. Láká to, že? Ale je to svatý grál? Kdeže, v následujících dílech popíšu obchodní systém, který tuto křivku vygeneroval a vysvětlím, proč není vhodné do něj investovat.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *