Na první díl navážu možná trochu nečekaným zvratem. Zopakujme si obrázek liniového grafu se zakreslením technických formací z prvního dílu:

Možná jste si říkali, že jsem mohl uvést, který instrument a čas daný výsek grafu zachycuje. Nemohl, protože skutečností je, že to žádný burzovní graf není, i když to tak vypadá. Tento graf byl vytvořen za pomoci několika jednoduchých kroků v Excelu. Z pohledu statistiky a pravděpodobnosti se jedná o grafické zobrazení takzvané náhodné procházky. Podle teorie efektivních trhů, kterou jsem už v minulém díle zmiňoval, cenový vývoj koná právě náhodou procházku (ne však vždy, o tom více zde). Co to přesně je náhodná procházka a bílý šum, popisuji v samostatném článku. V jiném článku zase popisuji, jak si ji můžete velice jednoduše vyrobit v Excelu. Pokud vás ale technické pozadí nezajímá, můžete s klidným svědomím pokračovat ve čtení tohoto článku.

Předpovídáme vývoj náhodně generované řady

Ano, četli jste správně, ten výřez grafu není tržní graf, ale graf náhodné procházky vytvořené v Excelu. Přesto jsem na něj aplikoval technickou analýzu, která, zdá se, poměrně dobře „předpovídala“ budoucí vývoj. Jak je to možné? Jak může technická analýza předpovídat, že se ta náhodná procházka odrazí právě na červeně vyznačené úrovni nebo to, že když tu první červenou úroveň prorazí, tak bude pokračovat vzestupný trend? Samozřejmě, že technická analýza nemůže předpovědět vývoj řady, jejíž přírůstky jsou vytvořené generátorem náhodných (přesněji pseudonáhodných) čísel, jako v našem případě. A nejedná se jen o supporty a rezistence, níže předkládám celý graf s tisíci přírůstky a různými metodami technické analýzy, které mě jen na první pohled napadly.

Náhodně generovaný graf s aplikací technické analýzy.

Najdeme tam hranice podpory (support), odporu (rezistence), dvojité vrcholy, dvojitá dna, trendy, trendové kanály, přidal jsem dokonce i klouzavý průměr s periodou 20. Můžete na něj zkusit aplikovat klasickou metodu – prodávat, pokud jej cena protne shora a nakupovat, pokud jej cena protne zespoda. V některých obdobích by tato metoda zjevně byla úspěšná.

Jak je to možné?

Žijeme v obrovském omylu, který je nám předkládán tvůrci a propagátory technické analýzy. Totiž že její nástroje díky tomu, že rozpoznávají opakující se formace, jsou schopny předpovídat tržní vývoj. Ve skutečnosti technická analýza pouze reflektuje vlastnosti náhodné procházky. To je ten fundamentální proces. Trhy jsou jen časovou řadou s podobnými vlastnostmi, respektive vykazují podobný generátor přírůstků (změn v ceně). Že tedy takové formace vznikají, je pouze dílem náhody, lidské představivosti, potřeby věci analyzovat a rozpoznávat vzorce.

Nerad to tedy říkám, ale technickou analýzu nelze samu o sobě v žádné formě použít pro predikci tržního vývoje. Lze s její pomocí pouze zpětně odhalit určité, ano, opakující se vzorce. Ty se ale nacházejí v určitém druhu náhodně generovaného statistického procesu, nikoli v trzích jako takových. A proto stejně jako nelze technickou analýzou předvídat vývoj náhodně generovaného procesu, nelze takto předpovídat ani vývoj cen finančních instrumentů.

Světýlko naděje: samonaplňující se očekávání

Jediným reálným vysvětlením fungování technické analýzy by byl proces takzvaných samonaplňujících se očekávání. Pokud by velká část aktuálně přítomných účastníků jednoho trhu použila stejný nástroj technické analýzy a vyhodnotila své počínání naprosto stejně, mohla by vzniknout iluze, že technická analýza funguje. Pokud by se tito účastníci shodli, že pod cenou 25 je dle technické analýzy vhodné prodávat a učiní tak, skutečně tím sníží tržní cenu a vznikne tak dojem, že zafungovala formace technické analýzy. Uznejte ovšem, že podmínky této situace nejsou příliš reálné. Většině velkých hráčů na trhu je ukradená nejen technická analýza, ale dokonce i cena jako taková. Několik spekulantů, kteří věří, že trh bude reagovat na trendovou čáru s cenou sotva výrazně pohne. A to nejhorší, pokud by se to skutečně dělo, muselo by se to dít pravidelně, aby bylo možné na tom pravidelně vydělávat.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *